Badania akustyczne i wibroakustyczne

 

Badania akustyczne przeprowadzamy w specjalistycznych komorach akredytowanego i notyfikowanego Laboratorium Wibroakustycznego, gdzie różnorodne obiekty poddawane są oddziaływaniu hałasu o dużym natężeniu. Ponadto przeprowadzamy badania w terenie.

Hałas  wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Ważne jest, aby otoczenie w którym spędzamy czas zapewniało nam komfort pracy lub odpoczynku. Zgodnie z normami polskimi i europejskimi, okna, drzwi, ściany, stropy i inne wyroby budowlane muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące tłumienia hałasu. W przypadku wyposażenia okrętowego takie normy redukcji hałasu określane są przez przepisy towarzystw klasyfikacyjnych. Również producenci ekranów akustycznych i materiałów dźwiękochłonnych powinni posiadać certyfikowany wynik badań akustycznych

Laboratorium Badań Wibroakustycznych posiada certyfikat akredytacji nr AB 1241 nadany przez Polskie Centrum Akredytacji.

Rodzaje badań akustycznych i hydroakustycznych

 

Laboratoryjne badania akustyczne obejmują testy izolacyjności akustycznej oraz analizę pochłaniania dźwięku i mocy akustycznej.

Badania pochłaniania dźwięku i mocy akustycznej

Dysponujemy komorą do badań mocy akustycznej o objętości 200 m3. Komorę odseparowano od konstrukcji i fundamentów mieszczącego ją budynku. Próbka badawcza zostaje umieszczona na dodatkowo odseparowanym od otoczenia podeście o powierzchni 2,25m2 . Obiekty zostają przebadane w wymaganym zakresie częstotliwości. Przedmiotem badań mocy akustycznej mogą być m.in. urządzenia AGD, niewielkie pojazdy mechaniczne, silniki, klimatyzatory i urządzenia wentylacyjne.

 

Badania izolacyjności akustycznej

Do badań izolacyjności akustycznej wykorzystujemy zespół komór składający się z pomieszczenia nadawczego i odbiorczego o łącznej objętości 400 m3. Maksymalne rozmiary próbki badawczej to 10 m2. Badaniom podlega wyposażenie budowlane (okna, drzwi, ściany), ekrany akustyczne, szyby oraz wszelkie inne przegrody.

Terenowe badania dźwięku

 

Terenowe badania dźwięku obejmują:

  • badania izolacyjności akustycznej,
  • badania mocy akustycznej,
  • pomiary hałasu w budynkach,
  • pomiary hałasu emitowanego przez maszyny,
  • pomiary hałasu na stanowiskach pracy.

Zakres prowadzonych badań obejmuje pomiary i badania hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych, w środowisku pracy oraz przy autostradach, drogach, liniach kolejowych, w pobliżu portów morskich, lotnisk, zakładów przemysłowych i innych obiektów.

Zapraszamy do zapoznania się z zakresem akredytacji, oraz ze szczegółową ofertą na stronie: www.laboratoria-badawcze.pl
lub skontaktuj się z nami: tel. 58 511 62 28, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.